Jak dużym problemem są zaburzenia łaknienia

Dla wielu z nas odczuwanie głodu lub sytości jest czymś w całości naturalnym. Nasz organizm samoczynnie wysyła nam sygnały, będące informacją o tym, że powinniśmy coś zjeść albo o tym, że nasz organizm otrzymał już niezbędną porcję pożywienia. Są to dla nas tak naturalne odczucia, że dosłownie się nad nimi nie zastanawiamy.

Jedzenie i wszystkie procesy z nim powiązane wydają się nam bardzo łatwe. Tak proste, że ciężko nam uwarzyć, jakie problemy mogą mieć z nimi niektóre osoby. A jak się okazuje zaburzenia łaknienia są poważnym problemem, który dotyka niemałą grupę ludzi.
Wśród najczęściej spotykanych zaburzeń łaknienia można wymienić przede wszystkim nadmierne objadanie się. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku tych osób, które wciąż czuja się głodne, zatem wciąż sięgają po jedzenie. Wynikiem są najczęściej poważne kłopoty ze zdrowiem spowodowane nadwagą. Są to wbrew pozorom dość na prawdę bardzo często występujące zaburzenia. Innym problemem związanym z łaknieniem mogą być złe nawyki żywieniowe, najczęściej mające swe korzenie jeszcze w dzieciństwie. Nadmierne objadanie się czy zbyt częste sięganie po niezdrowe i bardzo kaloryczne przekąski to przyczyna kolejnych problemów ze zdrowiem i jedzeniem.
Podczas gdy jedni się niezdrowo objadają i tyją, inni niedojadają i na swoje życzenie umierają z głodu. Mowa tu o anoreksji, która jest zaburzeniem łaknienia mającym psychiczne podłoże i – na nieszczęście – poważne, bardzo groźne dla zdrowia konsekwencje. Kult piękna i szczupłej sylwetki powoduje, że kobiety (a zwłaszcza młode dziewczyny) popadają w manię odchudzania się. Anorektyczki to natomiast na prawdę bardzo często ofiary słabej psychiki, u których kłopoty emocjonalne połączone z chęcią uzyskania pięknej figury i wymarzonej wagi prowadzą do istotnych zniszczeń w organizmie. Anoreksja jest bardzo groźnym zjawiskiem, gdyż dziewczęta tracą siły, a ich organizm nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Niektóre, najbardziej skrajne przypadki, mogą prowadzić nawet do śmierci. Z anoreksją związane jest jeszcze inna choroba – bulimia. Odbiega ona od anoreksji tym, że w przerwie między głodzeniem się mają miejsce napady głodu, w trakcie których chora osoba objada się, a następnie – w obawie przed przybraniem na wadze – prowokują wymioty.
Źródło informacji: https://beginnertriathlete.com/discussion/view-profile.asp?action=view&uid=518084.
Zobacz również: http://forums.wolflair.com/member.php?u=91651.